Szállítás Ingyenes szállítás 19 900 Ft felett | 2 napos szállítás
Ingyenes szállítás 19 900 Ft felett | 2 napos szállítás

A hajnövekedést számos tényező befolyásolja – a genetikai adottságoktól és az életkortól kezdve egészen az egyén általános egészségi állapotáig. A hajnövekedés sebessége egyénenként eltérő.

A haj növekedésének elősegítése vagy a hajhullás megelőzése érdekében először meg kell értenünk , hogyan nő a haj . Mielőtt azonban rátérnénk magára a növekedésre, nem árt elmagyarázni a haj szerkezetét .

A cikk tartalma:
A haj szerkezete
Hogyan működik a haj növekedése
A haj növekedésének szakaszai
Milyen gyorsan nő a haj?
Mi befolyásolja a haj növekedését és hogyan tudjuk támogatni
Mi a legjobb a haj növekedéséhez?

A haj 2 alapvető részből áll:

  • Scapus (scapus pili) – a szőr egy része a bőr felett
  • Gyökér (radix pili) – a szőrnek a bőr szintje alatti része

A hajszál, azaz a bőr feletti rész 3 részből áll:

  • Kutikula – a haj külső rétege, amely szerkezetében egy fenyőtoboz pikkelyeihez hasonlít. Védő funkcióval rendelkezik, védi a hajat a külső hatásoktól és a mechanikai sérülésektől.
  • Hajkéreg – a kutikula alatt található, a haj nagy részét alkotja. Tulajdonságai a rugalmasság és a szilárdság.
  • Medulla (velő) – egy csatorna a haj közepén. Állatoknál szigetelő funkciót tölt be, emberben már nem rendelkezik ezzel a tulajdonsággal.

A haj gyökere , az úgynevezett tüsző az a szövet, amelyből a haj nő. Ez egy hajhagymából áll, amelyet hajhüvely borít. Ide tartoznak még a faggyúmirigyek, az erek, és az izom is, amely a haj "helyzetéért" felelős. Ha fázol és libabőrös vagy, akkor ezek az izmok "egyenesítik ki" a hajad. ( forrás )

Hogyan működik a haj növekedése

Minden az anyaméhben kezdődik. Az intrauterin fejlődés során dől el a haj minősége és sűrűsége. De honnan ered? Hogyan nő? Új sejtek képződnek a hajhagymában. Osztódásuk zajlik, majd összetapadnak és megkeményednek. Egy ilyen sejtcsoportból fejlődik ki egy teljes hajszál. Mivel folyamatosan új sejtek képződnek, kiszorítják a megkeményedett sejteket, amelyek végül szőrszál formájában kilépnek a bőrből. ( forrás )

A haj növekedésének szakaszai

Most, hogy van egy elképzelésünk a haj szerkezetéről és növekedéséről, beszéljünk a hajnövekedés szakaszairól . Egyes szakértők szerint a hajnak 3 növekedési szakasza van, de sok tudós az utolsó szakaszt két részre osztotta, így ez a hajnövekedés 4 szakasza:

  1. Növekedési fázis (anagén)
  2. Átmeneti fázis (katagén)
  3. Nyugalmi fázis (telogén)
  4. Felszabadulási fázis (exogén)

A növekedési fázisban megtörténik a már említett sejtosztódás, amely aztán alulról kitolja a hajszálakat. Ha a szőrtüsző sejtkészlete kimerül, és a tüsző összezsugorodik, a haj növekedése leáll.

Átmeneti fázis következik be, amikor a szőrtüsző elkezd elhalni . Elválik a tüsző aljától, de továbbra is a helyén marad . A hajhagyma elfajul. A tüszőben fennmaradó sejtek egy burkot képeznek, amely körülveszi az eredeti hajat.

A nyugalmi fázisban a haj nem nő, de általában nem is hullik ki. Ez egyfajta „pihenőidő” a haj számára. Ebben a fázisban új szőrszálak képződnek a tüszőkben, amelyek az átmeneti fázisban felszabadították a korábbi hajszálat.

Ezután a haj kihullik , az úgynevezett exogén, és az egész folyamat lényegében újra kezdődik. ( forrás )

Kép a freepik.com-ról

Milyen gyorsan nő a haj?

3-4 év kell ahhoz, hogy a haj minden szakaszán átmenjen. De meddig tartanak az egyes szakaszok?

Kezdjük tehát az első szakaszsal, a növekedési fázissal. Ez néhány hónaptól akár 10 évig is tarthat, de az átlagos időtartam körülbelül 3 év. Ez attól függ, hogy a szőrtüsző milyen jeleket kap a környező bőrtől, az erektől és az intercelluláris állomány rostjaitól. A fejen található hajszálak körülbelül 90%-a ebben, azaz az anagén fázisban van.

Az átmeneti szakasz, az úgynevezett katagén körülbelül 2-3 hétig tart. Persze ez is egyéni. A haj körülbelül 5%-a van ebben a fázisban.

A nyugalmi szakasz 2-3 hónapig tarthat. Becslések szerint a haj 10-15%-a van ebben a szakaszban.

A felszabadulási szakasz a nyugalmi fázis része, vagy inkább annak meghosszabbítása, és általában 2–5 hónapig tart.( forrás )

Hogy képet adjunk, a haj körülbelül 1-1,5 cm-t nőhet havonta , azaz évi 12-18 cm-t.

Mi befolyásolja a hajnövekedést, és hogyan támogathatjuk?

5 tényező befolyásolja a haj növekedését:

  1. Genetika – befolyásolja a haj növekedésének ütemét, valamint a hajhullást.
  2. Nem – a férfiak haja gyorsabban nő, mint a nőké.
  3. Életkor – a haj 15 és 30 éves kor között nő a leggyorsabban, majd a növekedés lelassul. Az életkor előrehaladtával egyes szőrtüszők működése teljesen leáll, ami alopeciához vezethet.
  4. Táplálkozás belülről – az egészséges életmód a kiegyensúlyozott étrend és a testmozgás formájában nagyban befolyásolja a haj növekedésének sebességét, minőségét és a fejbőr egészségét. ( forrás )
  5. Táplálkozás kívülről – megfelelő termékekkel felgyorsíthatja a hajnövekedést, akár új haj növekedését is.

Sajnos a genetikai adottságokat, a nemet és az életkort – még ha szeretnénk isnem tudjuk befolyásolni. Ennek ellenére támogathatjuk a hajnövekedést, és csökkenthetjük az ezekből eredő hajhullást. A kívánt hatást például megfelelő életmóddal és a hajápolási termékek tudatos megválasztásával érhetjük el.

Mi a legjobb a haj növekedéséhez?

Ahogy már jeleztük, az egészséges és kiegyensúlyozott étrend fontos a hajápoláshoz. Ez azt jelenti, hogy sok vitamint és ásványi anyagot kell tartalmaznia.

A hajat hasznosító élelmiszerek a következők:

  • Diófélék, barna rizs, zab – biotint tartalmaznak
  • Olívaolaj, avokádó – E-vitamint tartalmaz
  • Tojás, spenót, zöldborsó – fehérjét tartalmaz
  • Teljes kiőrlésű gabonák
  • Dió, hal – esszenciális zsírsavakat tartalmaz

Egyéb vitaminok és ásványi anyagok, amelyeket nem szabad elfelejteni:

  • Vas – vörös hús, sült
  • B-vitamin – diófélék, káposzta, brokkoli, lazac, bab, sertés és csirke
  • C-vitamin – citrusfélék, eper, ribizli, paprika, brokkoli, kínai kel, karalábé
  • Cink – tökmag, osztriga, hüvelyesek, dió, hús
  • A-vitamin – karalábé, káposzta, sütőtök, édesburgonya, marha- és bárányhús ( forrás )
  • D-vitamin – napfény, hal, gomba

Ha ezeket a vitaminokat nem tudja változatos és kiegyensúlyozott étrendből bevinni, lehetőség van azok pótlására étrend-kiegészítők formájában. A piacon számos készítmény elérhető, amelyek segítenek a szükséges tápanyagok bevitelében. Fontos azonban, hogy jó minőségű terméket válasszon, és szükség esetén kérje orvos vagy gyógyszerész tanácsát.

A hajnövekedést elősegítő vitaminokról és az ezeket tartalmazó élelmiszerekről egy külön cikkben olvashat.

A természet nemcsak egészséges élelmiszereket kínál, hanem olyan növényeket is, amelyek jótékony hatással vannak a bőrre és a hajra. Ezek elsősorban helyi ápolásra szolgálnak, és különféle samponokban, tonikokban is megtalálhatók. Az aloe verát, ginzenget, gyömbért, rozmaringot vagy bojtorjánt tartalmazó hajkozmetikumok meglehetősen kielégítő eredményeket hozhatnak. ( forrás )

Egy ideig a helyi gondozásban maradunk. Létezik olyan megoldás, amely képes támogatni és felgyorsítani a haj növekedését. Ez a Minoxidil . Oldat vagy hab formájában kapható. Rajtad múlik, melyiket részesíted előnyben.

Mi is pontosan az a Minoxidil?

A minoxidil olyan gyógyszer, amely kitágítja az ereket és a hajszálereket az alkalmazás helyén, ezáltal serkenti a szőrtüszőket, és elősegíti azok növekedését. Természetesen az eredmény csak néhány hónap múlva jelenik meg, ezért vértezd fel magad türelemmel. Hiszen egyetlen hajnövekedést serkentő terméknek sincs olyan csodálatos hatása, hogy néhány hét alatt egészséges és dús hajat élvezhess. Ha többet szeretnél tudni, olvasd el külön cikkünket, amelyből megtudhatod, hogyan kell alkalmazni, mi az adagolás, valamint milyen mellékhatásai, előnyei és hátrányai vannak.

Nem szabad megfeledkeznünk a minőségi fejmasszázsról sem, amely serkenti a vérkeringést a fejbőrben. Kényeztetheted magad otthonod kényelmében, vagy felkereshetsz egy szakembert, aki pontosan tudja, hogyan kell elvégezni egy ilyen masszázst. Fejmasszázst végezhet saját ujjaival vagy ujjai tetejével. Körkörös mozdulatokkal felgyorsítja a bőr vérkeringését , ami serkentheti a szőrtüszőket és elősegítheti a haj növekedését. A masszázs ugyanakkor segít a migrén, álmatlanság, magas vérnyomás esetén, és oldja a stresszt is, amely gyakran a hajhullás hátterében áll. ( forrás )

A mezoterápia szintén megoldást jelenthet a hajnövekedés elősegítésére. Az esztétikai bőrgyógyászatban alkalmazott módszert elsősorban az arc, a nyak és a dekoltázs bőrének revitalizálására, illetve a narancsbőr csökkentésére használják. Ugyanakkor a haj és a fejbőr kezelésében is sikerrel alkalmazzák. A mezoterápia gátolja a hajhullást okozó enzimek képződését, emellett serkenti a vérkeringést, ezáltal elősegíti az új haj növekedését.

Mire lesz szükséged a mezoterápiához?

Ebben az esetben is lehet szakértőhöz fordulni, de manapság már nem biztos, hogy szükség van rá. A mezoterápia könnyen elvégezhető otthon. A dermaroller segít ebben. Ez egy tűhenger, amely apró szúrásokat hoz létre. Ez jól kombinálható a minoxidillel, amely az injekcióknak köszönhetően mélyebbre jut a bőr alá, így hatékonyabban fejti ki a hatását. Azonban ne feledkezzen meg a higiéniáról, és minden használat után gondosan fertőtlenítse a dermarollert. Azt sem szabad kölcsönadni senkinek. Ezzel elkerülhető számos komplikáció, amelyek egyébként előfordulhatnának.